Lezbiyenlik

 

Lezbiyenlik Hakkında

Lezbiyen, lezbiyenlik, lezbiyen nedir,kime lezbiyen denir, ilk lezbiyen, lezbiyen kadınlar, lezbiyen kızlar, sarışın lezbiyenler,

Lezbiyen; Bir kadının başka bir  kadına duygu his veya fiziksel olarak yakınlık hissetmesi anlamına gelmektedir. Kendi cinsinden hoşlanan eşcinsel anlamlarıylada anılır. Lezbiyen olan eşcinsel bir kadın aynı zamanda hem bir erkeğe hemde bir kadına duygu besleyebilir. Bu durumda olan eşcinsel bireylere ise Biseksüel denilir. Kişinin fiziken içinde bulunduğu hayatı benimsememesi duyguları ile davranışlarının zıt olması durumunu doğurur. Kadınlar arasında yaşanan aşk, his durumu Tarih öncesine dayanır. Antik yunan döneminde Midilli’de yaşayan Shappo başka bir kadına karşı hislerini açıkca ortaya koyan şiirler yazmıştır buda ilk bilinen eşcinsel lezbiyen kayıtlardandır. Edebiyat alanında bir çok buna benzer örnek bulunmaktadır. Aynı zamanda erkeklere karşı ilgi duyan ve aşk yaşayan Shappo aynı zamanda biseksüel bir kadındı. Hem erkeklere aşk besleyip cinsel brliktelik yaşayan hemde kadınlara aşk besleyen Shappo bu alanda en bilinen kadınlardan birisidir. Falat kadınlara karşı olan hislerinin platonik olduğuda bazı kaynaklarda açıklık kazanmıştır.

İlk lezbiyen ilişkilere Antip Sparta döneminde rastlanmaktadır. Yazılı kaynaklar oğlancılık olarakta adlandırıldığını belirtmektedir. Lezbiyen kadınların hayatın her döneminde var olduğunu bunun bastırılamayan bir duygu olduğunu ve toplumun her alanından bireylerde yaşanabileceğini göstermiştir.

Lezbiyen kelimesinin kökenide Shappo’nun yaşadığı ada olan Lesbos kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir. Bu anlamda Shappo Lezbiyenliğin isim anasıdır.

cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir